APACHE Scoring table: Difference between revisions
TOstryzniuk (talk | contribs) |
TOstryzniuk (talk | contribs) |
||
| Line 18: | Line 18: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[temperature]] | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 1. [[temperature]] | ||
(C) | (C) | ||
| Line 32: | Line 32: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[mean BP]] | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 2. [[mean BP]] | ||
(mm Hg) | (mm Hg) | ||
| ≥160 | | ≥160 | ||
| Line 44: | Line 44: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[HR]] | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 3. [[HR]] | ||
(beats per minute) | (beats per minute) | ||
| ≥180 | | ≥180 | ||
| Line 57: | Line 57: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[RR]] | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 4. [[RR]] | ||
(breaths | (breaths | ||
per | per | ||
| Line 72: | Line 72: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[FiO2#Relevance|AaDO2]] (if [[FiO2|FiO<sub>2</sub>]] >= 50%) | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 5a. [[FiO2#Relevance|AaDO2]] (if [[FiO2|FiO<sub>2</sub>]] >= 50%) | ||
| ≥500 | | ≥500 | ||
| 350-499 | | 350-499 | ||
| Line 84: | Line 84: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[PO2]] | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 5b. [[PO2]] | ||
(mm Hg) | (mm Hg) | ||
(if [[FiO2|FiO<sub>2</sub>]] < 50%) | (if [[FiO2|FiO<sub>2</sub>]] < 50%) | ||
| Line 98: | Line 98: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[pH|Arterial pH]] | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 5c. [[Serum CO2]] (If no ABG) | ||
| ≥52 | |||
| 41-51.9 | |||
| | |||
| 32-40.9 | |||
|style="background-color:#CCCCE6" | 22-31.9 | |||
| | |||
| 18-21.9 | |||
| 15-17.9 | |||
| ≤14 | |||
|- align="center" valign="top" | |||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 6. [[pH|Arterial pH]] | |||
| ≥7.7 | | ≥7.7 | ||
| 7.6-7.69 | | 7.6-7.69 | ||
| Line 110: | Line 122: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 7. [[Na]] | ||
(mmol/L) | (mmol/L) | ||
| ≥180 | | ≥180 | ||
| Line 135: | Line 135: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[K]] (mmol/L) | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 8. [[K]] (mmol/L) | ||
| ≥7 | | ≥7 | ||
| 6-6.9 | | 6-6.9 | ||
| Line 147: | Line 147: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="26" | [[Creatinine]] (mmol/L) (*Double point if yes for [[ARF (APACHE)|ARF]]) | |style="background-color:#CCCCE6" height="26" | 9. [[Creatinine]] (mmol/L) (*Double point if yes for [[ARF (APACHE)|ARF]]) | ||
| ≥309 | | ≥309 | ||
| 178-308 | | 178-308 | ||
| Line 159: | Line 159: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[HCT]] (unit?) | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 10. [[HCT]] (unit?) | ||
| ≥60 | | ≥60 | ||
| | | | ||
| Line 171: | Line 171: | ||
|- align="center" valign="top" | |- align="center" valign="top" | ||
|style="background-color:#CCCCE6" height="16" | [[WBC]](?unit) | |style="background-color:#CCCCE6" height="16" | 11. [[WBC]](?unit) | ||
| ≥40 | | ≥40 | ||
| | | | ||